TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne
Co warto wiedzieć o kamerach...
Rozdzielczość obrazowa
Praktyka pokazuje, że najważniejszym parametrem kamery termowizyjnej, decydującym o możliwościach jej zastosowania jest jej rozdzielczość obrazowa oraz tzw. doraźne pole widzenia (IFOV). Zasadę wyjaśnia poniższy rysunek.
Nie sposób przeprowadzić badania termowizyjnego elewacji budynku, linii wysokiego napięcia lub rozdzielni elektrycznej dysponując kamerą o rozdzielczości obrazowej np. 160x120 pikseli, która z większej odległości nie jest w stanie zarejestrować żadnych szczegółów. Czasem nawet dysponując kamerą o wysokiej rozdzielczości np. 640x480 trzeba użyć teleobiektywu lub specjalnego oprogramowania, którym dysponują wyłącznie kamery profesjonalne.
Z odległości 5m przy pomocy kamery o rozdzielczości 640x480 pikseli z obiektywem standardowym można zmierzyć rzeczywistą temperaturę bardzo małego elementu (6,5mm x 6,5mm) przy czym pole widzenia kamery (FOV) ma wymiary 4,15m x 3,11m. Praktycznie zatem w jednym kadrze można zmieścić całą ścianę.
Kamerą o rozdzielczości 120x90 z tej samej odległości można objąć zaledwie obszar o wymiarach 2,22m x 1,67m (prawie 4-krotnie mniejszy!) natomiast pojedynczy piksel ma wymiary 14mm x 14mm, czyli jest prawie 4-krotnie większy. Chcąc uzyskać taką samą szczegółowość obrazu trzeba zbliżyć się do obiektu na odległość 1,75m a wtedy całkowite pole widzenia kamery zmniejszy się do zaledwie 0,8m x 0,6m. Uwzględniając konieczność niewielkiego zachodzenia obrazów na siebie, aby zarejestrować obraz termiczny całej ściany o wymiarach 4m x 3m trzeba wykonać ponad 20 termogramów! Jeśli jednak zbliżenie się do badanego obiektu na tak małą odległość nie jest możliwe, szansa wykrycia mniejszych wad np. kilkucentymetrowego pęknięcia w elewacji jest minimalna.
Bardziej istotne jest jednak to, że zmierzona wartość temperatury jest "uśredniana" w obrębie każdego piksela (pojedynczy punkt matrycy) a zatem wiarygodny pomiar temperatury dotyczy jedynie obiektów o rozmiarach ponad dwukrotnie większych niż doraźne pole widzenia IFOV. W przeciwnym razie zarejestrowana zostanie uśredniona wartość temperatury, która nie odpowiada wartości rzeczywistej na obszarze występującej wady.
Zakres pomiaru i czułość temperaturowa
Większość tanich kamer dysponuje podstawowym zakresem pomiaru temperatury (do 120°C), tak więc nie ma możliwości wykonania badania termowizyjnego np. rurociągów pary technologicznej, urządzeń elektroenergetycznych, kotłów itp. gdzie mogą występować temperatury rzędu kilkuset stopni. Kamery termowizyjne stosowane np. w energetyce czy przemyśle szklarskim powinny dysponować zakresem nawet do 2000ºC.
Bardzo ważnym parametrem kamery termowizyjnej jest również czułość temperaturowa czyli najmniejsza różnica temperatur jaką da się zarejestrować podczas badania termowizyjnego. W tańszych kamerach wynosi ona ok. 0,1-0,2K natomiast w najlepszych dochodzi do 0,03K, co pozwala wykryć wręcz niewyobrażalnie małe różnice temperatur występujących na powierzchni badanego obiektu, co jest - jak wiadomo - największą zaletą kamer termowizyjnych. Przydaje się to zwłaszcza podczas wykrywania wycieków z instalacji wodnych.
Oferta kamer termograficznych jest bardzo bogata. Jest to generalnie sprzęt drogi a różnice cen pomiędzy poszczególnymi modelami znaczne. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia danego rodzaju kamery i jakości jej parametrów technicznych.
Jeśli chcesz ...
- dowiedzieć się więcej na temat termowizji i możliwości jej wykorzystania do konkretnego celu,
- zadać kilka bardziej szczegółowych pytań i ew. zamówić badanie termowizyjne,
- zorganizować szkolenie dot. podstaw termowizji i jej zastosowań w praktyce lub obsługi kamer termowizyjnych -
... wyślij zapytanie lub zadzwoń
Odwiedź nas na ..
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków