TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne

  • Badania instalacji przemysłowych (dc)
    Badania instalacji przemysłowych
  • Badania instalacji przemysłowych (ir)
    Badania instalacji przemysłowych
  • Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu (dc)
    Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu
  • Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu (ir)
    Badanie rurociągów pary technologicznej i kondensatu
  • Badanie maszyn i urządzeń (dc)
    Badanie maszyn i urządzeń
  • Badanie maszyn i urządzeń (ir)
    Badanie maszyn i urządzeń
  • Badania chłodni przemysłowych (dc)
    Badania chłodni przemysłowych
  • Badania chłodni przemysłowych (ir)
    Badania chłodni przemysłowych
  • Badanie oczyszczarki tłucznia (dc)
    Badanie oczyszczarki tłucznia
  • Badanie oczyszczarki tłucznia (ir)
    Badanie oczyszczarki tłucznia
Koszty energii stale rosną. Badanie termowizyjne chłodni to najlepszy sposób do ich ograniczenia poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na chłód!

Termowizja jest bardzo skuteczną metodą badania chłodni, mroźni, komór chłodniczych, przechowalni owoców i warzyw oraz innych obiektów z chłodzeniem wykorzystywanych w zakładach mięsnych i przetwórstwie spożywczym. Szczelność i jakość izolacji termicznej tych obiektów, w których utrzymywana jest temperatura sięgająca nawet -30°C, ma decydujący wpływ na wielkość zużycia energii przez urządzenia chłodnicze odpowiedzialne za utrzymanie wymaganej temperatury.

Nieszczelności na łączeniach płyt warstwowych w komorze chłodniczej

Szczelność przegród z płyt warstwowych

Problem szczelności jest szczególnie istotny w przypadku chłodni przemysłowych, które są budowane z dobrej jakości płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym. Obecnie do budowy chłodni, obiektów magazynowych i hal produkcyjnych stosuje się głównie płyty warstwowe z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej, charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U (ok. 0,23 - 0,11 W/m²K) i trwałością sięgającą nawet 40 lat. Producenci płyt warstwowych gwarantują, że sposób łączenia płyt wynikający z ich konstrukcji zapobiega powstawaniu mostków termicznych oraz kondensacji wilgoci.

Nieszczelności na połączeniach płyt warstwowych w komorze chłodniczej

W tym wypadku o wielkości strat decyduje nie jakość izolacji płyt lecz przede wszystkim szczelność wymagająca wysokiej jakości ich montażu. Ucieczka chłodu lub wnikanie ciepłego powietrza z zewnątrz (zależnie od różnicy ciśnień) powoduje wzrost zużycia energii przez agregaty chłodnicze.  Czasem jednak największym problemem nie jest nadmierne zużycie energii a brak możliwości utrzymania zadanej temperatury, występujący najczęściej podczas szczególnie gorących dni lata.

Rodzaje nieszczelności obiektów z płyt warstwowych

Wady izolacji termicznej chłodni są najczęściej spowodowane przez niestaranne wykonanie lub niedostateczne kwalifikacje wykonawcy, gdyż - jak wykazują prowadzone w chłodniach badania termowizyjne - czynnikiem decydującym o szczelności i izolacyjności gotowego obiektu jest jakość montażu płyt warstwowych.

Niestarannie wykonana modernizacja ściany chłodni z płyt warstwowych

Przyczyną strat chłodu moga być również niestarannie przeprowadzone prace modernizacyjne, montaż dodatkowych instalacji itp. Źródłem nieszczelności mogą być także niestarannie wykonane przepusty w ścianach chłodni.

Wadliwie uszczelnione przepusty kablowe w ścianie komory chłodniczej

W przypadku starszych płyt warstwowych z wypełnieniem styropianowym mogą występować ubytki powstałe podczas montażu lub długoletniej eksploatacji obiektu. Dzięki badaniu termowizyjnemu możliwe jest ich zlokalizowanie.

Nieszczelne wrota ładunkowe do komory chłodniczej

Warunki badania termowizyjnego chłodni

Badanie termowizyjne chłodni pozwala wykryć wady izolacji cieplnej oraz zlokalizować nieszczelności powodujące infiltrację ciepłego powietrza do wnętrza komór chłodniczych. Ponieważ do badania termowizyjnego chłodni konieczna jest różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej wynosząca ok. 15-20K, można je przeprowadzić wyłącznie w cieplejszych porach roku. W trakcie badania i w okresie kilku godzin poprzedzających badanie konieczne jest również pełne zachmurzenie, gdyż promieniowanie słoneczne powoduje nierównomierne nagrzewanie ścian chłodni w zależności od ich położenia względem słońca.

Back To Top
// //Mapka TARGEO