TERMOCERT Badania termowizyjne • termowizja • termografia • wycieki wody - rozdzielnie elektryczne
System Białych Certyfikatów
Podstawy prawne
Zobowiązania dla Polski wynikające z Dyrektywy Europejskiej 2006/32/WE z 5 kwietnia 2006 r., zaowocowały - po zakończeniu kilkuletniej dyskusji - wprowadzeniem w dniu 15 kwietnia 2011 r. Ustawy o Efektywności Energetycznej (Dz. U. 2011 nr 94 poz. 551).
Szczegółowy zakres i sposób sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzór karty audytu oraz metody obliczania oszczędności energii określa rozporządzenie Min. Gospodarki z 27.08.2012r. (Dz. U 2012 poz. 962).
Świadectwa efektywności energetycznej
Podstawowym elementem ustawy są świadectwa efektywności energetycznej tzw. "Białe Certyfikaty". Zgodnie z ustawą świadectwa te mają być wprowadzane do obrotu giełdowego przez inwestorów (tj. wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe, jednostki sektora publicznego, właścicieli budynków i innych podmiotów, które będą dysponować takimi certyfikatami z racji zrealizowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej).
Schemat działań jest następujący:
- Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) co najmniej raz w roku ogłasza przetarg na przedsięwzięcia oszczędzające energię ustalając także wartość świadectw efektywności energetycznej do wydania. Dla każdej kategorii przedsięwzięć przeprowadzany jest oddzielny przetarg.
- Przedsiębiorstwa dokonują oceny możliwych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, następnie zlecają profesjonalnemu audytorowi wykonanie audytu efektywności energetycznej oraz podejmują decyzję o udziale w przetargu i dokonują strategicznego wyboru wartości świadectwa wyrażonej w tonach oleju ekwiwalentnego i wartości efektu energetycznego (ω – stosunek ilości zaoszczędzonej energii w ciągu roku do wartości świadectwa efektywności energetycznej),
- Inwestorzy składają deklarację oraz audyt efektywności energetycznej dla planowanego przedsięwzięcia. Dotyczy to tych inwestorów, którzy osiągnęli roczne oszczędności energii nie mniejsze niż 10 toe.
-
URE rozstrzyga przetarg i przyznaje świadectwa w kolejności (do największej) odpowiadającej wartości zadeklarowanego efektu energetycznego (ω) mieszczącego się w przedziale (od t x ωśr do ωmax) do wyczerpania wyczerpania przewidzianej wartości świadectw, gdzie:
- t – współczynnik akceptacji ofert określany przez Ministra Gospodarki (w pierwszym przetargu rozpisanym 31.12.2012r. przyjęto t = 0,5),
- ωśr – średnia ważona z zadeklarowanych wartości efektów energetycznych
- ωmax – najwyższa z zadeklarowanych wartości efektu energetycznego
- Inwestorzy realizują zadeklarowane przedsięwzięcia a następnie w ciągu 30 dni zawiadamiają Prezesa URE o ukończeniu inwestycji. Przedsięwzięcia dające oszczędności powyżej 100 toe muszą byc potwierdzone finalnym audytem efektywności energetycznej.
- Prezes URE potwierdza, że z wydanych świadectw przysługują prawa majątkowe zbywalne, które są towarem giełdowym.
- Inwestor zgłasza świadectwa do obrotu giełdowego i może je sprzedać przedsiębiorstwu energetycznemu.
Umorzenie świadectw efektywności energetycznej
Przedsiębiorstwa energetyczne tzn. przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło i gaz odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci na terytorium RP (szacuje się, że jest ich obecnie ok. 1900) będą zobowiązane co roku przedstawić prezesowi URE do umorzenia świadectwa efektywności energetycznej stanowiące dowód zrealizowania przedsięwzięć oszczędnościowych o określonej wartości.
Prezes URE dla każdego z ww. podmiotów określa obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia Białych Certyfikatów o wartości wyrażonej w toe, nie większej niż 3% ilorazu rocznej kwoty przychodu przedsiębiorstwa ze sprzedaży energii elektrycznej, ciepła lub gazu i jednostkowej opłaty zastępczej [w zł/toe]. Oszczędność tą przedsiębiorstwa mogą realizować na dwa sposoby:
- dzięki modernizacjom przeprowadzonym w ramach własnej działalności,
- poprzez zakup dowodów uzyskanych oszczędności (tj. "białych certyfikatów") za pośrednictwem giełdy.
W razie nie podjęcia żadnego z ww. działań, przedsiębiorstwa te będą zobowiązane uiścić opłatę zastępczą stanowiącą równowartość wymaganej liczby ton oleju ekwiwalentnego wg stawki ustalanej przez Ministra Gospodarki (2700 zł/toe w 2013 r.). System zakłada, że koszt pozyskania Białych Certyfikatów na giełdzie powinien być niższy od wysokości opłat zastępczych.
Obowiązek wynikajacy z ustawy uważa się za spełniony, jeżeli za dany rok kalendarzowy suma energii pierwotnej EPn wynikającej z uzyskanych i przedstawionych do umorzenia świadectw lub z uiszczonej opłaty zastępczej wynosi nie mniej niż wynika to ze wzoru:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
- un - stopa umorzenia świadectw w danym roku rozliczeniowym n (1% w 2013r.),
- Pn-1 - łączne przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego odbiorcom końcowym w roku poprzedzającym rok rozliczeniowy [w zł],
- Ozjn-1 - jednostkowa opłata zastępcza w roku poprzedzającym rok rozliczeniowy [2600 zł/toe w 2012r.].
Sankcje ustawowe
Prezes URE nakłada w drodze decyzji karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10% przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary, jeśli przedsiębiorstwo energetyczne objęte ustawą:
- nie dopełni obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi URE świadectwa efektywności energetycznej lub nie uiści opłaty zastępczej,
- nie przedstawi w wyznaczonym terminie stosownych dokumentów lub informacji potwierdzających wypełnienie nałożonego obowiązku,
- przedłoży wniosek o umorzenie świadectwa efektywności energetycznej zawierający nieprawdziwe dane.
Jeśli chcesz ...
- dowiedzieć się więcej na temat termowizji i możliwości jej wykorzystania do konkretnego celu,
- zadać kilka bardziej szczegółowych pytań i ew. zamówić badanie termowizyjne,
- zorganizować szkolenie dot. podstaw termowizji i jej zastosowań w praktyce lub obsługi kamer termowizyjnych -
... wyślij zapytanie lub zadzwoń
Odwiedź nas na ..
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Józefów - Otwock - Karczew - Konstancin - Piaseczno - Pruszków